سرزمین کهن ایران خاستگاه تمدن­هایی است که بشریت امروز خود را وامدار تفکر متعالی و غنای فرهنگی این تمدن­ها می­داند. یکی از بارزترین وجوه تبلور هوش و خردمندی مردمان این سرزمین، قدردانی و تکریم آب به عنوان تجسمی از روشنایی، پاکی و حیات بشری است. نگاه قدسی به آب در دین مبین اسلام نیز همواره ایرانیان را بر آن داشته است که به استفاده صحیح و مدیریت اصولی آب، توجه ویژه­ای داشته باشند. در حال حاضر، با توجه به افزایش تقاضای آب برای توسعه کشور از یک سو و محدودیت منابع آبی از سوی دیگر، مدیریت مصرف و هدررفت آب به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.

در پی پیشنهاد برگزاری همایش مدیریت مصرف و هدررفت آب توسط کمیته تلفات آب انجمن آب و فاضلاب ایران، پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی با بیش از دو دهه سابقه فعالیت در رشته آب و فاضلاب به عنوان محل برگزاری همایش انتخاب شد و از سال گذشته فعالیت دبیرخانه آن در دانشگاه آغاز گردید. از جمله ویژگی­های این همایش که با همکاری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برگزار می­شود همکاری نزدیک و انتقال واقعی تجربه و دانش بین صنعت و دانشگاه بوده که در زیر چتر یک انجمن تخصصی (انجمن آب و فاضلاب ایران) برگزار می­گردد. ساختار این همایش می­تواند الگویی برای برگزاری همایش­های مشابه علمی در کشور باشد. از دیگر ویژگی­های این همایش، کاربردی و تخصصی بودن آن بوده که چند وجهی بودن موضوع مدیریت مصرف و پیچیدگی­های کنترل هدررفت آب، برگزاری چنین همایشی را طلب می­کند.

همایش حاضر دارای مجوز برگزاری از پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC)  است و کلیه مقالات همایش در این پایگاه نیز نمایه خواهند شد. همچنین مقالات برتر این همایش برای چاپ به مجلات علمی مرتبط معرفی خواهند شد. 

در این همایش علاوه بر ارائه مقالات، سه نشست­ تخصصی با موضوعات مدیریت مصرف، هدررفت واقعی و هدررفت ظاهری آب، در نظر گرفته شده است. در این نشست­ها در کنار متخصصین صنعت، مسئولین اجرایی و اساتید دانشگاه، نمایندگانی از نهادهای مختلف از جمله مجلس­شورای اسلامی، شهرداری، قوه قضائیه، سازمان نظام مهندسی، مهندسین مشاور و پیمانکاران دعوت بعمل آمده تا مشکلات و چالشهای موجود در موضوعات همایش را مورد بررسی قرار دهند.    

از دیگر برنامه­های این همایش، برگزاری چندین کارگاه آموزشی با موضوعات متفاوت است. برگزاری نمایشگاه، برنامه­ جنبی دیگر همایش است که مورد استقبال شرکتها قرار گرفت و حدود 20 شرکت در این نمایشگاه تخصصی فعالیتها و محصولات خود را ارائه خواهند کرد. برنامه­ های متنوع دیگری نیز در همایش پیش­بینی شده که از جمله آنها برگزاری کلینیک صنعت است که برای اولین بار طراحی و اجرا می­شود. در این کلینیک مراجعین می­توانند پرسشهای نظری و مشکلات عملی خود را در زمینه کنترل مصرف و هدر رفت آب از اساتید و متخصصین با تجربه، به صورت مستقیم سؤال کنند. در مراسم اختتامیه همایش، شرکت­های آب و فاضلاب شهری و روستایی برتر و همچنین استاد پیشکسوت نمونه کشوری معرفی و از آنها تجلیل خواهد شد. علاوه بر معرفی مقالات و غرفه برتر، از پایان­نامه­های برگزیده کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه مدیریت مصرف و کاهش تلفات نیز قدردانی خواهد شد. آخرین روز  همایش، که به بلندترین شب سال ختم می­شود، به بازدیدهای تخصصی اختصاص داده شده است.

بنده امیدوارم برگزاری این همایش که افزون بر ماهیت علمی به زیور کاربردی نیز آراسته شده بتواند به انتقال تجربه و افزایش سطح معلومات شرکت کنندگان محترم منجر شود. همچنین امید است که در سالهای آینده بتوان این همایش را در سطوح منطقه­ای و بین­المللی برگزار کرد.

بی­تردید، بدون حمایت مسئولین سازمانهای برگزار کننده شامل جناب آقای دکتر تابش رئیس محترم انجمن آب و فاضلاب ایران، جناب آقایان مهندس پاکروح معاونت محترم نظارت بر بهره­برداری و جناب آقای مهندس سیدزاده مدیر محترم دفتر مدیریت مصرف و آب بدون درآمد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و جناب آقای دکتر رشیدی (رئیس محترم پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی) و تلاش­های صادقانه جناب آقای دکتر تیزقدم (دبیر محترم اجرایی همایش) و اعضای دبیرخانه و کمیته­های مختلف، برگزاری این همایش ممکن نبوده و موفقیت آن مرهون حمایت و زحمات جمع کثیری بوده است. اینجانب بر خود فرض می­دانم از کلیه این عزیزان قدردانی نمایم.

 

                                                                                         محمدرضا جلیلی قاضی زاده

                                                                                                دبیر علمی همایش